Värvitööstust mõjutavad pidevalt tõusvad toorainehinnad

Dec 22, 2017
Värvitööstust mõjutavad pidevalt tõusvad toorainehinnad

Värvitööstuse kõigi ettevõtete jaoks on kulud viimastel kuudel massiivselt tõusnud ja eriti toorainehinnad muutusid palju. Eksperdid ei näe selles olukorras mingit paranemist ja ennustavad, et negatiivsete teadaannete suundumus, millel on suur mõju praktiliselt kõikidele toorainetele, jätkub. See on piisav põhjus, et probleemi taha vaadata.

Toorainekulud on värvitootjate jaoks väga olulised, sest enam kui 50% tegevuskuludest eraldatakse toorainetele. Toorainehindade tõus mõjutab seega toote lõplikku hinda äritegevuse arvutamisel teiste positsioonide suhtes. Alates enam kui 12 kuu jooksul on kõigi oluliste kaupade hinnad järsult tõusnud .

Põhikemikaalid, nagu lahustid, vaigude monomeerid, akrüülmonomeerid, vaigud ja muud toorained, on tugevalt mõjutatud. Aceton ja Butylacetat on seni uskumatult suurenenud 100% võrra, Xylol ja Toluol on 20% kallimad kui 12 kuud tagasi, metüülmetakrülaat tõusis 30% võrra, epoksü-, polüester- ja polüuretaanvaigud kahekohalise protsentuaalse vahemiku juures - loetelu läheb edasi ja edasi. Kuid üks tugevamaid surveid on titaandioksiidil, mis on enamiku värvi koostiste oluline komponent, mis seisis silmitsi mitme aasta jooksul toimunud tohutu hinnatõusuga ning see areng jätkub ka 2017. aastal.

Keemiatööstus peab toorainetelt ootama veelgi suuremat hinnatõusu, täiendavaid ebakindlust ja kõikumisi ka muudes valdkondades. Metallitööstus seisab näiteks silmitsi kõrgete terasetoodete hindadega, mis juba näitavad esimest mõju metallpakendite hindadele.

 

Negatiivse arengu põhjused

Toorainete kättesaadavust on aasta-aastalt vähendatud ettevõtete ja müüjate liitude tõttu, väheneb konkurents ja klientide alternatiivid on vähenenud. Ootamatu keemiline õnnetus põhjustas 2016. aasta 4. kvartalis Force Majeurs'i, mis lisaks halvenes olukorda. Toornafta hindade tõus tõi kaasa paljude toorainete kättesaadavuse, mis tõi ka hindu tõusu. Kahjuks olukord ei parane, mitmed hiljutised õnnetused ja tootmise lõpetamine muudavad olukorra veelgi raskemaks.

Kogu värvitööstus seisab nende turbulentsidega silmitsi iga päev. Enamik Euroopa värvi tootjaid on endiselt selgelt pühendunud kvaliteedile ja innovatsioonile. Et seda standardit säilitada ja seda pidevalt muuta, muutes tööstuse pidevalt muutuvad nõudmised, peab tööstus vastama kaubaturu hinnamuutustele.