Tõusvad toorainehinnad võivad põhjustada Euroopa pinnakatteettevõtete konsolideerimise suurenemise

Dec 29, 2017
Tõusvad toorainehinnad võivad põhjustada Euroopa pinnakatteettevõtete konsolideerimise suurenemise

Suurenevad kulud võivad kattesektoris marginaale kärpida, tugevdades suundumust suurema konsolideerimise poole.

Kasumile survet avaldav inflatsiooniperiood oli võinud mõjutada USA PPG Industries pakkumist võtta üle Hollandis asuv AkzoNobel - Euroopa dekoratiivvärvide turuliider, millel on tugev positsioon ka tööstuskatetes.

AkzoNobel teatas veebruaris neljanda kvartali ja kogu majandusaasta tulemuste langusest. Selle tulemuspinnakatte müük langes 2016. aastal 5 protsenti 5,7 miljardi euroni (6,2 miljardi dollarini), samal ajal kui äritulud langesid 4 protsenti 759 miljoni euroni. Dekoratiivkatete müügitulu vähenes 4 protsenti, 3,8 miljardi euroni, kuid tegevuskulud kasvasid kulude kontrolli abil 3 protsenti, 357 miljoni euroni.

AkzoNobeli juhtkond lükkas PPG 21 miljardi euro (23 miljardi dollari) suuruse soovimatu pakkumise märtsi alguses tagasi ja vastas sellele, et teatas, et loob ise väärtust, ergutades erikemikaalide äri, mis moodustab kogukäibest umbes kolmandiku.

Enne PPG omandamist kolis AkzoNobel, et plaanib ulatuslike meetmete komplekti kõrgemate tooraine- ja muude sisendkulude katmiseks.

“Tõenäoliselt näeme 2017. aastal inflatsioonilise keskkonna tõttu suuremaid sisendkulusid kui aasta varem,” rääkis AkzoNobeli tegevjuht Ton Büchner iga-aastasele investorite kohtumisele. "Me võtame asjakohaseid meetmeid, et tulla toime kõrgemate toorainehindadega inflatsioonilises keskkonnas."

Euroopa pinnakattetootjad seisavad silmitsi probleemiga, kuidas panna hinnad üles kõrgemate kulude korvamiseks, kui piirkonnas valitseb nõudlus ainult parimal juhul SKT kasvuga 1–2 protsenti.

Ka Euroopas on pinnakattematerjalide tarneahelate struktuur selline, et isegi väike nõudluse kasv avaldab survet teatavate peamiste kemikaalide kättesaadavusele, põhjustades kiireid hinnamuutusi. Kuid kliendid ei pea nõudluse kasvu piisavalt tugevaks, et kattekihtide hinnatõus õigustaks.

AkzoNobel teatas, et möödunud aasta neljandas kvartalis vähenes müügitulu pinnakatete hinnast / segust 3 protsenti ja dekoratiivvärvide puhul 2 protsenti.

Toorainekulude järsk tõus on pinnakatete tootjate vastupidavuse test, sest hinnatõusu kiire kasv on nende edastamise klientidele veelgi keerulisemaks teinud.

Möödunud aasta suures osas langesid kemikaalide hinnad vähemalt Euroopas, eriti pakendamata naftakeemiatoodete hinnad, mis on ehitusmaterjalideks paljude katetes kasutatavate kemikaalide jaoks.

Brüsselis asuv Euroopa keemiatööstuse nõukogu (Cefic) avaldas märtsis (2016) arvud, mis näitavad, et kemikaalide keskmised hinnad langesid eelmise aasta jaanuaris-novembris 3 protsenti.

Kuid alates 2016. aasta lõpust on mitmed tegurid kombineerinud ebahariliku kiire toormehindade tõusu.

„Sellist hinnadünaamikat nii lühikese aja jooksul on (varem) harva nähtud,” ütles Saksamaa Värvimis- ja Trükivärvide Assotsiatsiooni (VdL) peadirektor Martin Engelmann, kelle hinnangul lisab hinnatõus umbes 200 miljonit eurot Saksa pinnakattetööstuse kulud.

Saksamaal asuv juhtiv kemikaalide tootja BASF, mis on nii toorme tarnija kui ka pinnakattevahendite tootja, hindas veebruaris, et põhikemikaalide hinnad olid juba 40 protsenti kõrgemad kui aasta tagasi, samal ajal kui 2016. aasta jooksul olid need langenud 11 protsenti. “Hinnatõus jätkub selle aasta esimeses ja teises kvartalis,” rääkis ettevõtte finantsjuht Hans-Ulrich Engel BASF-i iga-aastasel pressikonverentsil Saksamaal Ludwigshafenis.

Suurenenud tõukejõuks on olnud naftahindade tõus, mis tõusis kolme kuu jooksul uuele kõrgeimale tasemele - 50 dollarit barreli eest. Võrreldes 2016. aasta alguse 32 dollariga - kasv 60 protsenti.

Kõrgemad naftahinnad on tinginud vahetoodete ja muude naftakeemiliste derivaatide hinnatõusu, mida on raskendanud valuutakursimuutused, eriti USA dollari tugevnemine.

Lisaks on Euroopas ja Hiinas, mis on orgaaniliste pigmentide peamine tarnija, toimunud õnnetuste põhjustatud taimede seiskamisi ja Hiina puhul keskkonnaeeskirjade karmistamist.


Vahetuskursi muutused on eriti rängad olnud sellistes riikides nagu Ühendkuningriik, kus 2016. aasta keskel toimunud referendumil Euroopa Liidust lahkumise poolt hääletatud naela väärtus langes dollari suhtes 15-20 protsenti ja umbes 12 protsenti USA dollari suhtes. eurot.

Suurbritannia tooraine hinnad tõusid tänavu jaanuaris üldiselt 21 protsenti, et registreerida viie aasta suurim tõus, teatas riigi riikliku statistika amet (ONS).

"Need viimased leiud näitavad dramaatilist muutust, praegune kasvumäär on viis korda suurem kui 4,2-protsendine tõus, mida nähti alles 6 kuud tagasi eelmise aasta juulis," ütles Briti Coatings Federationi (BCF) tegevjuht Tom Bowtell.

Suurbritannias on hinnatõus kõige suurem lahustites. BCF värskeim 2017. aasta jaanuari toorainehindade uuring näitab, et atsetooni hinnad tõusevad kolme kuu jooksul 61 protsenti, n-butüülatsetaat 40 protsenti ja metüülisobutüülketoon (MIBK) 20 protsenti.

Eurotsoonis, mis hõlmab enamikku EL-i 28 liikmesriiki, on hinnatõus olnud vähem järsk. VdL registreerib alates 2016. aasta keskpaigast Saksamaal 6-protsendise tõusu akrüül-, epoksü- või alküüdvaikudel põhinevate sideainete osas, lahustite puhul 12% ja tsingitolmu puhul 20%.

Sarnast hinnatõusu on täheldatud ka naabruses asuvas eurotsooni liikmesriigis Austrias. "Keemiatööstus peab ootama veelgi suuremat tooraine hinnatõusu (koos täiendavate ebakindluste ja kõikumistega)," ütles pinnakattetootjaid esindav Austria keemiatööstuse liit (FCIO).

Suurimate hinnatõusude hulgas on titaandioksiidi hinnad, mis moodustavad suurema osa enamiku pinnakatteettevõtete toorainekuludest. Alates eelmise aasta lõpust on eurotsooni riikides TiO2 hinnad tõusnud üle 15 protsendi, samas kui Suurbritannias on need tõusnud 22 protsenti.

Osaliselt kasvas see jaanuaris toimunud tulekahju tõttu, mis lõpetas tootmise Soomes Poris asuvas TiO2 tehases, mis kuulub USA Huntsman Corporationile. Juhtumil võib olla suur mõju TiO2 hindadele Euroopas kogu 2017. aasta vältel.

Kuid ka TiO2 tootjad, nagu ka muude koostistes sisalduvate oluliste kemikaalide tarnijad, kannatavad oma toorainekulude tõusu all ning on samuti otsustanud kompenseerida oma toodete madalate hindade perioodi.

Pinnatööstustööstus võib silmitsi seista ajaga, mil suure prioriteedina on vaja leida viise tooraine kallinemise tõkestamiseks.